Pod koniec 2019 r. z Chin zaczęły napływać informacje o zagrożeniu spowodowanym koronawirusem SARS-Cov-2 wywołującym chorobę COVID-19 („koronawirus”). Do Polski COVID-19 dotarł w połowie marca 2020 r., a w dniu 20 marca 2020 r. został w Polsce wprowadzony stan epidemii. Występowanie wirusa i powodowane przez niego skutki, podobnie jak i skutki podejmowanych przez państwo działań w celu przeciwdziałania pandemii, nie pozostają bez wpływu na kondycję gospodarki w kraju i na świecie. Z tego względu również działalność Grupy została dotknięta przez panującą sytuację:
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, rozwój sytuacji w roku 2021 jest trudny do przewidzenia, podobnie jak potencjalne dalsze negatywne skutki dla działalności operacyjnej i finansowej Jednostki Dominującej oraz Grupy . Dalsze rozprzestrzenianie się wirusa może bowiem powodować wprowadzanie kolejnych ograniczeń i spadek aktywności gospodarczej (obecnie liczne ograniczenia działalności dotyczą: hoteli, restauracji, kawiarni, galerii handlowych), spadek zapotrzebowania na energię elektryczną, a w konsekwencji spadek jej produkcji, co może wpłynąć na przychody ze sprzedaży Grupy. Ponadto istotnie zwiększona liczba osób zarażonych w Grupie, wpłynęłaby na ryzyka związane z ciągłością działania spółek Grupy. Ewentualne przerwy w prowadzeniu działalności mogłyby wpłynąć negatywnie na przychody ze sprzedaży Grupy.
W ENEA S.A. funkcjonuje powołany przez Zarząd Sztab kryzysowo-koordynacyjny w ENEA S.A., a we wszystkich spółkach Grupy działają Zespoły, które koordynują zadania związane z zapewnieniem ciągłości działania spółek Grupy ENEA w kontekście zagrożenia koronawirusem. Zarząd ENEA S.A. koordynuje poprzez Sztab całość działań, w powyższym zakresie. Sztab i Zespoły podejmują działania zmierzające do ochrony zdrowia pracowników poprzez zapewnienie środków ochrony indywidualnej (m.in.: zapewnienie maseczek, żeli antybakteryjnych, rękawiczek), wdrożenie bezpiecznych zasad pracy (m.in.: wprowadzanie tam, gdzie to jest możliwe trybu pracy zdalnej, ograniczenie spotkań bezpośrednich w miejscach pracy, dezynfekcja pomieszczeń, wprowadzenie limitów pracowników w pomieszczeniach, zachowanie bezpiecznych odległości pomiędzy pracownikami). Podejmowane środki ostrożności w celu przeciwdziałania zakażeniu się koronawirusem wpływają na poziom kosztów działalności operacyjnej, co wraz ze zmianami w poziomie przychodów w ostatecznym rozrachunku wpływa na skonsolidowany wynik finansowy.
W celu zniwelowania negatywnego wpływu koronawirusa na wyniki finansowe LWB podjęto szereg działań dostosowujących i optymalizujących. Jednym z takich działań było złożenie przez spółkę wniosku do Wojewódzkiego Urzędu Pracy o dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych („FGŚP”) na rzecz ochrony miejsc pracy (w ramach Tarczy Antykryzysowej 4.0). Wniosek został zaakceptowany i 6 października 2020 r. spółka otrzymała informację o przyznaniu dofinansowania z FGŚP w łącznej wysokości 33,7 mln złotych. Dofinansowanie zostało wypłacone w trzech transzach, począwszy od października 2020 r. 24 listopada 2020 r. LWB złożyła wniosek uzupełniający o dofinansowanie z FGŚP na rzecz ochrony miejsc pracy. Informację o zaakceptowaniu wniosku spółka otrzymała 25 listopada 2020 r. W ramach dofinansowania przyznano kwotę 0,65 mln złotych na dofinansowanie do wynagrodzeń za listopad i grudzień 2020 r., a także styczeń 2021 r. W perspektywie długoterminowej zakłada się, że w momencie zakończenia epidemii gospodarka krajowa powróci do stabilnego rozwoju, pojawi się zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną, a to przełoży się na wzrost popytu na węgiel energetyczny wydobywany przez LWB. Należy także zwrócić uwagę na fakt, iż 29 września LWB zaktualizowała założenia produkcyjne na 2020 r., spodziewając się łącznego rocznego wydobycia netto na poziomie ok. 7,4 mln ton. Ostatecznie roczne wydobycie wyniosło ponad 7,6 mln ton, niemniej jednak poziom ten jest niższy niż poziom oczekiwany do zrealizowania w standardowych okolicznościach, a na jego obniżenie miało wpływ wiele czynników. W pierwszej połowie roku widoczne było znaczne zmniejszenie popytu na węgiel energetyczny ze strony energetyki zawodowej i ciepłownictwa, co wynika zarówno z ciepłej i wietrznej zimy jak i ze spadku aktywności gospodarczej będącego efektem pandemii koronawirusa. Natomiast w trzecim kwartale 2020 r. do powyższych czynników doszły również czynniki natury geologiczno-górniczej, ograniczające zakładane postępy ścian oraz realizowane poziomy uzysku, m.in. w postaci przyrostu ciśnienia deformacyjnego powodującego ograniczenie funkcjonalności wyrobisk przyścianowych. W połączeniu z niedoborami kadrowymi wynikającymi z rosnącej liczby zachorowań na COVID-19 i koniecznością izolowania pracowników mających kontakt z osobami chorymi, warunki te okazały się na tyle uciążliwe, że spowodowały znaczne ograniczenie wydobycia. Należy jednak podkreślić, że w ocenie spółki wszystkie opisane powyżej trudności są przejściowe.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupa nie identyfikuje ryzyka dotyczącego zdolności do kontynuowania działalności.