W Elektrowni Połaniec odbył się w audyt recertyfikacyjny przeprowadzony przez TÜV NORD Polska Sp. z o.o. na zgodność systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy z normą PN-ISO 45001. W związku z nowelizacją rozporządzenia Ministra Zdrowia, w efekcie której poszerzono wykaz czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, w spółce opracowano program działań organizacyjno-technicznych zmierzających do ograniczenia narażenia jej Pracowników na pyły zawierające krystaliczną krzemionkę. Co więcej, kontynuowano kampanię „Pracujemy bezpiecznie albo wcale” na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy wykonawców, w ramach której w 2020 r. przeszkolono 5480 osób oraz zaktualizowano stronę na temat BHP w zakładowym intranecie.
W spółce ENEA Połaniec Serwis wdrożono aktualizację Instrukcji Organizacji Bezpiecznej Pracy w ENEA Elektrownia Połaniec S.A., a także zakupiono nowoczesne, bezpieczne wyposażenie (m.in. sprzęt spawalniczy, elektronarzędzia) oraz atestowany sprzęt zabezpieczający Pracowników przed upadkiem z wysokości.
W ENEA Ciepło Oddział Elektrociepłownia Białystok zakupiono radiotelefony dla członków grupy ratownictwa awaryjnego, w celu poprawy łączności podczas działań ratowniczych.
W ENEA Ciepło Serwis zaktualizowano m.in. Instrukcję bezpieczeństwa pożarowego dla Ciepłowni Zachód w Białymstoku przy ulicy Starosielce 2/1, Dokument zabezpieczenia przed wybuchem obiektów na terenie Ciepłowni Zachód w Białymstoku przy ulicy Starosielce 2/1 oraz Instrukcję bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych.
ENEA Logistyka zainwestowała w nowe przewijarki do kabli, które poprawiły nie tylko wydajność, ale i komfort pracy Pracowników oddziałów w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. Ponadto spółka podjęła decyzję, by obowiązkowe okresowe ćwiczenia przeciwpożarowe z ewakuacji w jej centrali w Poznaniu poszerzyć o udział straży pożarnej (państwowej i ochotniczej) oraz innych służb i firm specjalizujących się w tematyce zapobiegania pożarom.
ENEA Oświetlenie poprawiła warunki pracy biurowej, m.in. poprzez zakup bardziej ergonomicznych foteli oraz modernizację klimatyzatorów. Ponadto, w spółce dokonano przeglądu sprzętu asekurującego do prac na wysokości oraz sprzętu chroniącego przed porażeniem.
W ENEA Operator przeprowadzano szkolenia w zakresie zasad organizacji pracy przy urządzeniach i instalacjach elektroenergetycznych, wynikające ze zmienionych w tym zakresie przepisów BHP oraz przygotowano materiały do samokształcenia.
W ENEA Bioenergia miała miejsce recertyfikacja z normy PN-N 18001:2004 na PN-ISO 45001:2018, z czym wiązała się m.in. konieczność aktualizacji Księgi Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy oraz Polityki Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, a także szkoleń dla audytorów wewnętrznych. Ponadto m.in. zakupiono sprzęt zmniejszający wybrane ryzyka (np. kruszarkę do kamienia wapiennego oraz komplet maszyn do zakuwania węży hydraulicznych wysokociśnieniowych), zorganizowano szkolenie doskonalące z zakresu BHP przy wykonywaniu prac na wysokościach, doświetlono wybrane place składowe biomasy oraz poprawiono ergonomię pracy na stanowisku operatora urządzeń biomasy (zakup nowych mebli, wymiana monitorów).
Lubelski Węgiel „Bogdanka” nawiązał współpracę z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie w sprawie specjalistycznych szkoleń dla Pracowników z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Łęczyńska Energetyka dokonała licznych zakupów sprzętu zwiększających bezpieczeństwo i higienę pracy, m.in. urządzeń do bezpiecznej pracy w studni oraz do pracy na wysokości, maty antyzmęczeniowej do tokarni.